• No categories

Archiwum

Śląskie Konfrontacje Utraconych Nauk Kunsztu Szermierczego, w skrócie ŚKUNKS jest cykliczną coroczą imprezą DESW, odbywającą się nieprzerwanie od 2009 r.  Stworzony przez Marcina Surdla, przez lata dorastał razem ze środowiskiem DESW w Polsce, co widać gołym okiem jeśli prześledzić filmiki i stosowane wyposażenie ;) ale również po podejmowanej tematyce. Szczycimy się tym, że na każdej edycji proponujemy przynajmniej jeden nowy pomysł. Od początku jesteśmy również jednym z nielicznych miejsc, gdzie można zmierzyć się w ścinaniu celów bronią ostrą a turniej Ścinania na Czas stał się naszą imprezą flagową, podobnie jak ognisko integracyjne ;)

Poniżej o tym, co działo się w poszczególnych edycjach ŚKUNKSa:

ŚKUNKS 2017

27-28 maja

2017
Pierwszy dzień jak zwykle rozpoczął się warsztatowo. Krzysztof Kozak i Bartosz Starko przybliżyli zainteresowanym czego jeszcze nie wiedzieli o Duplieren – w naukach mistrzów wczesnej tradycji niemieckiej, natomiast Jerzy Miklaszewski przeprowadził analizę techniki młyńców w odniesieniu do rozwoju sztuki władania szablą polską. Potem było jeszcze ciekawiej a na dokładkę nieco absurdalnie ponieważ odbył się turniej eksperymentalny, w którym rolę znaczników trafienia pełniły balony. Równolegle Artur Jurczyk udowadniał, że prostota drogą do zwycięstwa, dowodząc o potencjale technik podstawowych. Do późnego wieczora odbywały się jeszcze sparringi i wolne walki, a potem tradycyjnie – ognisko integracyjne nad malowniczym Zalewem Rybnickim. Drugi dzień otworzył warsztat Grzegorza Magiery o uchwycie kciukowym czyli Wunderwaffe tradycji niemieckiej. Reszta dnia upłynęła pod znakiem zaciętej rywalizacji, ponieważ następnym punktem programu był tradycyjny turniej Ścinania na Czas, a zaraz po nim odbyło się Fechtschule.
Zwycięzcą Turnieju Eksperymentalnego został Radosław Barański(ARMA Kraków), The Last Man Standing.
W Ścinaniu na Czas szybkością i precyzją wykazali się:
1. Bartosz Starko (ARMA-PL Bielsko-Biała)
2. Łukasz Dąbrowski (Fechtschule Gdańsk)
3. Karol Zakrzewski (ARMA Kraków – KDF)
Zwycięzcą Fechtschule głosem uczestników wybrany został Krzysztof Kozak (ARMA-PL Bielsko-Biała).

ŚKUNKS 2016

21-22 maja

by Grzegorz Magiera Rosol

by Grzegorz Magiera Rosol

Pierwszy dzień imprezy upłynął pod znakiem warsztatów. Ireneusz Nowak przedstawiał, jak podejść do nauki blossfechten, w myśl zasady “To zaś pojmij; bez pośpiechu, nie bądź zbyt prędki do wojny. Grzegorz Magiera zdradzał tajniki KDF co do zastosowania w praktyce Mistrzowskich uderzeń. Natomiast Łukasz Dąbrowski prezentował jak prawdziwie atakować w tradycji Lichtenauera według Rękopisu Norymberskiego (Hs3227a). Reszta dnia przeznaczona była na sparringi, wolne walki i wymianę doświadczeń, z czego Uczestnicy skrupulatnie skorzystali.

Niedziela rozpoczęła się warsztatem Artura Jurczyka “Bliskie spotkania człowieka ze stalą” – czyli które techniki są bezpośrednim zagrożeniem życia z punktu widzenia współczesnej medycyny. Już wkrótce zdobytą wiedzę można było zastosować na tubach, podczas tradycyjnego turnieju Ścinania na Czas ;)
Najszybszymi i najprecyzyjniejszymi zawodnikami ŚKUNKS 2016 okazali się:
1. Kasper Cetera (ARMA Kraków – KDF)
2. Łukasz Dąbrowski (Fechtschule Gdańsk)
3. Grzegorz Magiera (ARMA Kraków – KDF)
Imprezę zamknęło Fechtschule, czyli nasz ulubiony speed-dating DESW.
Zaszczytny tytuł Zwycięzcy Fechtschule zdobył Grzegorz Magiera (ARMA Kraków – KDF)

I trochę migawek z imprezy, przygotowanych przez Mordschlag Łódź:

Fotki autorstwa Natalii Malik:

https://drive.google.com/drive/folders/0B62GKHwpVstEdVhXVzdTc3JfT0k

https://drive.google.com/drive/folders/0B62GKHwpVstETWZsUHVoZmZ6eDA

https://drive.google.com/drive/folders/0B62GKHwpVstENXVNQUlCenI0OVk

ŚKUNKS 2015

29-31 maja

Piątek, pierwszy dzień imprezy upłynął pod znakiem warsztatów z zapasów w wykonaniu Gregora Medveška. Warsztat skupiał się na technikach pochodzących z anonimowego traktatu zapaśniczego MS Dresd.C.487 (Codex Ringeck). Techniki te, co szczególnie interesujące, nie zostały powielone w żadnym innym rękopisie i prezentują zdecydowanie bardziej brutalny charakter w porównaniu do traktatów sobie współczesnych, jak Otta i Lignitzera. Oprócz podstawowych rzutów i obaleń, traktat prezentuje całą gamę brudnych sztuczek, oraz uderzenia i techniki walki w parterze. Dla zasmakowania tego szerokiego wyboru technik, warsztat podzielony został na dwie części: zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych.

Większość drugiego dnia upłynęła pod znakiem warsztatów z długiego miecza.
Maciej Talaga pomagał lepiej zrozumieć, do czego służą ćwiczenia w parach (a do czego nie), więcej wynosić z takich ćwiczeń oraz stać się lepszymi partnerami treningowymi dla swoich kolegów i koleżanek z grupy. Drugi swój warsztat poświęcił pracy sztychem z naciskiem położonym mniej na aspekty techniczne, a bardziej na taktyczne: w jakich sytuacjach pchnięcie jest zalecane i dlaczego.
Piotr Suszka przybliżył zainteresowanym Kunst des Messerfechtens, zarówno w aspekcie podstaw (“Vor”, “Nach” oraz “Indes”) jak i pracy ręką nieuzbrojoną.
Warsztaty prowadzone przez Łukasza Dąbrowskiego i Jana Chodkiewicza można obejrzeć dzięki uprzejmości (i ciężkiej pracy) Kuby Potockiego.:

Do tego Fechtschule Gdańsk zaprezentowało koncepcję Systemu Oznaczania Trafień SOT:

Na dreser drugiego dnia, również prowadzone równolegle, odbyły się: speed-dating DESW czyli Fechtschule oraz nowość, Wanderjahre. O ile Fechtschule nie trzeba nikomu przedstawiać, koncepcja Wanderjahre ma za zadanie wypełnić istniejącą lukę między warsztatami, turniejami, Fechtschule oraz (rzadko wykorzystywanym, szczególnie przez mniej śmiałe osoby) czasem na wolne sparringi. Wanderjahre był okazją spędzenia paru chwil chwili sam na sam z jednym z doświadczonych instruktorów –wiele osób skorzystało z okazji żeby się o coś zapytać, podszlifować jakąś technikę lub odbyć krótki sparring treningowy w mniej stresujących niż turniej czy Fechtschule okolicznościach. Podsumowując, eksperyment uznajemy za udany ;)

Swobodna formuła Fechtschule zaostrzyła apetyty, bo trzeci dzień imprezy upłynął pod znakiem turniejów: Ścinania na Czas oraz Długiego Miecza.
Dobre walki najlepiej oglądać w slow motion – dzięki Pawłowi Pazderskiemu mamy taką możliwość:

I na koniec trochę zdjęć z imprezy:
By Grzegorz Magiera Rosol
By ARMA PL Wrocław

Wyniki turniejów:

Indywidualne praktyczne ścinanie na czas:
1. Peter Smallridge
2. Jan Chodkiewicz
3. Jakub Wrzalik
4. Michał Chlebowski

Turniej długiego miecza:
1. Rafał Kalus
2. Grzegorz Magiera
3. Łukasz Dąbrowski
4. Filip Fica

Najlepszy Zawodnik Imprezy: Artur Augustyniak
Najlepsza Zawodniczka Imprezy: Gosia Cieleń

ŚKUNKS 2014

30 maja – 1 czerwca

Piątek, pierwszy dzień imprezy upłynął pod znakiem warsztatów. Wszystkie filmiki z warsztatów można oglądać dzięki uprzejmości (i ciężkiej pracy) Kuby Potockiego.

Szabolcs Waldmann - prezes węgierskiej grupy Ars Ensis i Wiceprezes Węgierskiej Federacji Szermierki Długomieczowej (MHS), zaprezentował wprowadzenie do interesującego choć dość egzotycznego manuskryptu Guelf 83.4. Całość warsztatu do obejrzenia:

Marcin Surdel i Piotr Suszka, (SDESW Vectir) przygotowali uczestników do udziału w niecodziennym turnieju włóczni, który miał się odbyć nazajutrz. Całość warsztatu do obejrzenia:

Martin Fabian (Bratislavsky sermiarsky spolok) poprowadził warsztaty dotyczące zaawansowanej strategii i taktyki. Miały one na celu zgłębienie sposobów i filozofii różnorodnych ataków i kombinacji, które można zastosować podczas sparingów. Tych przysiadów w rytm muzyki uczestnicy warsztatów długo nie zapomną ;) Całość do obejrzenia:

Krisztina Nagy (Kárpáti Rudolf Vívóklub, Trnavský šermiarsky cech) w swojej prelekcji przedstawiła sportowy pogląd na walkę, w oparciu o węgierskie źródła z końca XIX-ego wieku. Jak się okazuje, źródła te prezentują dyskusje, które przypominają współczesne kwestie sporne związane z turniejami DESW.

 

Sobota i niedziela upłynęły na tym, co tygryski lubią najbardziej, czyli na różnorakich zmaganiach turniejowych. Oprócz tego na rybnickim Rynku odbył się charytatywny turniej długiego miecza. Dzięki hojności naszych zawodników, jak i publiczności, udało się zebrać 326,84 zł, które w całości zostały przekazane  Fundacji Dziecięcy Sen przy Domu Dziecka w Rybniku.
Cały turniej można obejrzeć:

Wyniki turniejów:

Turniej długiego miecza:

1 Pilas Patryk Fechtschule Gdańsk
2 Magiera Grzegorz ARMA-PL Kraków
3 Zając Maciej ARMA-PL Warszawa
4 Fabian Martin Bratislavsky sermiarsky spolok

Turniej włóczni:

1 Piotr Suszka SDESW Vectir
2 Patryk Pilas Fechtschule Gdańsk
3 Jakub Moszczyński Fechtschule Gdańsk
4 Artur Augustyniak Academy of Historical Fencing

Turniej zapasów:

1 Peter Smallridge Waterloo Sparring Group
2 Jan Simek Digladior
3 Jan Sulak Digladior
4 Patryk Pilas Fechtschule Gdańsk

Indywidualne praktyczne ścinanie na czas:

1 Piotr Suszka SDESW Vectir
2 Lukas Mastle-Goer Schwabenfedern Ulm
3 Artur Jurczyk SDESW Vectir
3 Peter Smallridge Waterloo Sparring Group

 

Oprócz tego, puchar dla najbardziej wszechstronnego zawodnika/wszechstronnej zawodniczki zdobyli:
Michela D’Orlando - Waterloo Sparring Group
Piotr Suszka - SDESW Vectir

 

ŚKUNKS 2014 na zdjęciach, okiem Michała Śwircza można zobaczyć >>TUTAJ<<

 

ŚKUNKS 2013

W tej edycji Śląskich Konfrontacji Utraconych Nauk Kunsztu Szermierczego udział wzięły 52 osoby z 7 krajów – Czech, Niemiec, Polski, Słowacji, Szwajcarii, Węgier i Wielkiej Brytanii. Poniżej przedstawiamy relację autorstwa Barbary Chlebowskiej.

24 maja w Rybniku rozpoczęły się piąte Śląskie Konfrontacje Utraconych Nauk Kunsztu Szermierczego ŚKUNKS 2013. Piątkowy program był niezwykle interesujący i intensywny: na warsztaty zaproszeni zostali m. in. Janusz Taranczewski, Lorenzo Leoni i Kamil Hozak. Już na początku imprezy organizatorzy stanęli przed niezwykle trudnym wyzwaniem: dosłownie w ostatniej chwili swoje przybycie odwołali instruktorzy z Włoch i pan Janusz Taranczewski. Dzięki szybkiej reakcji organizatorów oraz ich doskonałej współpracy między sobą i uczestnikami imprezy powstała luka została wypełniona warsztatami poprowadzonymi przez Antona Kohutovica –  zwycięzcę  w turnieju długiego miecza ŚKUNKS 2012 i  treningiem korda przeprowadzonym przez Marcina Surdla i Piotra Suszkę ze Stowarzyszenia DESW Vectir.

Co ciekawe, pierwszego dnia wśród uczestników dominowali obcokrajowcy.

Po warsztatach nastąpiła przerwa w wysiłku fizycznym, a zaczęła się praca umysłowa, z której nie wszyscy wyszli obronną ręką :). Wykłady prowadzone przez Krisztinę Nagy, Annę Stępień i Piotra Suszkę były błogim i upragnionym wypoczynkiem po dniu pełnym wrażeń i intensywnych treningów.

Wieczorem odbyło się Walne Zgromadzenie Polskiej Federacji Dawnych Europejskich Sztuk Walki FEDER, na którym dokonano wyboru nowego zarządu FEDERa.

Sobota upłynęła pod hasłem zawodów w praktycznym indywidualnym ścinaniu na czas oraz turnieju korda podzielonym na kategorię męską i kobiecą. Wieczorem, zgodnie ze zwyczajem, nastąpiła intensywna integracja wszystkich uczestników imprezy przy ognisku.  Sprawdziła się zasada, że nic nie jednoczy ludzi bardziej niż wspólne zdobywanie pożywienia i konsumpcja przy jednym ogniu. Około północy nawet najbardziej oporni na naukę języków obcych przestali mieć jakiekolwiek problemy w komunikowaniu się z licznie przybyłymi gośćmi z zagranicy.

Tradycyjnie już w niedzielę odbył się turniej długiego miecza. Poprzedzony został turniejem zapasów po raz pierwszy zorganizowanym również w kategorii kobiecej.

Tegoroczna edycja ŚKUNKS-a była pierwszą imprezą DESW w Polsce, w której uczestniczyła tak duża różnorodność narodowości. Oprócz Polaków brali w niej udział Szwajcarzy, Anglicy, obywatelka Nowej Zelandii, Czesi, Słowacy oraz po raz pierwszy zawodnicy z Niemiec. Wydarzenie imponowało rozmachem przeprowadzonych turniejów. Celem było wyłonienie najbardziej wszechstronnego zawodnika i zawodniczki imprezy. W kategorii kobiecej została nią Anna Stępień z Vectira, a w męskiej Łukasz Dąbrowski z Fechtschule Gdańsk. Dzięki mnogości rodzajów zmagań każdy mógł znaleźć rywalizację dla siebie. Jednak podział konkurencji na męskie i damskie, zamiast organizowania turniejów otwartych, niebezpiecznie zbliża DESW do konwencjonalnych sportów walki. Ilość przybyłych z zagranicy zawodników, miejsc, w których odbywały się warsztaty i turnieje, oraz niespodzianek, jakie pojawiały w trakcie trwania ŚKUNKS-a były dużym wyzwanie logistycznym, z którego organizatorzy wywiązali się z podziwu godną sprawnością. 

Barbara Chlebowska

Fechtschule Gdańsk

 

 

ŚKUNKS 2012

W 2012, postawiliśmy naprzeciwko siebie samuraja i rycerza ;) Co z tego wynikło, zobaczcie sami:

 

Filmik podsumowujący imprezę 2012, autorstwa niezawodnego Kuby Potockiego:

 

ŚKUNKS – historia (2009-2011)

Pierwsza edycja Śląskich Konfrontacji Utraconych Nauk Kunsztu Szermierczego, w skrócie ŚKUNKS odbyła się w 2009 r. Są filmiki dokumentujące tamtą imprezę, autorstwa Kuby Potockiego:

Jak również istnieje dokumentacja edycji 2010:

A tak o edycji z roku 2010 opowiada sam Kuba Potocki.

 

W roku 2011 jako pierwsi podjęliśmy próbę zorganizowania turnieju włóczni, co z tego wynikło, zobaczcie sami:

A tutaj co ciekawsze akcje z imprezy:

  • Polski
  • English

Patronat

FEDER

Honorowy Patronat

Miasto Rybnik